سزارین ایران توفان انتخابات ریاست جمهوری

سزارین: ایران توفان انتخابات ریاست جمهوری لغو سخنرانی وزش توفان قطع برق سید ابراهیم رئیسی کاندیدا

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اجلاس قزاقستان یکی از اجلاس‌های بسیار مهم راجع به دریای خزر است / رئیس‌جمهور

رئیس جمهور به منظور شرکت در اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر با بدرقه معاون اول رییس جمهور و مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل، پایتخت کشور عزیزمان ایرا

اجلاس قزاقستان یکی از اجلاس‌های بسیار مهم راجع به دریای خزر است / رئیس‌جمهور

مدیر جمهور: اجلاس قزاقستان یکی از اجلاس های بسیار مهم راجع به دریای خزر است

عبارات مهم : اجلاس

رئیس جمهور به منظور شرکت در اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر با بدرقه معاون اول رییس جمهور و مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل، پایتخت کشور عزیزمان ایران را به مقصد آکتائو قزاقستان ترک کرد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح یکشنبه و در جمع خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد، ضمن تسلیت شهادت حضرت جواد الائمه(ع) اظهار امیدواری کرد تا همگی بتوانیم، از سیره و روش خاندان رسالت و ائمه هدی(ع) استفاده و بهره برداری کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه این سفر به دعوت رسمی نور سلطان نظربایف مدیر جمهور قزاقستان و جهت شرکت در پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی انجام می شود، اظهار داشت: در این اجلاس راجع به مسایل مربوط به دریای خزر گفتگو خواهیم کرد.

اجلاس قزاقستان یکی از اجلاس‌های بسیار مهم راجع به دریای خزر است / رئیس‌جمهور

روحانی افزود: دریای خزر اهمیت خاصی داشته و پهنه آبی منحصر به فردی است که محصور به خشکی است و جهت همه کشورهای ساحلی، روشن شدن شاخصه استفاده از این دریا حائز اهمیت است.

رئیس جمهور با بیان اینکه بعد از فروپاشی شوروی، نخستین اجلاسی که راجع به استفاده از دریای خزر تشکیل شد در پایتخت کشور عزیزمان ایران بود، گفت: در آن اجلاس، مسأله محیط زیست مورد بررسی و تصویب قرار داده شد و یک اعلامیه سیاسی ۲۵ ماده ای هم منتشر شد و بعد از آن در کشورهای متفاوت جلسات دیگری هم تشکیل و راجع به ابعاد متفاوت دریای خزر بحث و بررسی شد.

رئیس جمهور به منظور شرکت در اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر با بدرقه معاون اول رییس جمهور و مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل، پایتخت کشور عزیزمان ایرا

روحانی اجلاس قزاقستان را یکی از اجلاس های بسیار مهم راجع به خزر دانست و خاطرنشان کرد: علت آن اصول مادری است که در رابطه با رژیم حقوقی دریای خزر بحث و بررسی می شود و در این کنوانسیون نکات بسیار مهمی وجود دارد.

رئیس جمهور ادامه داد: در این کنوانسیون تصریح می شود که همه مسایل حقوقی دریای خزر تنها با اتفاق نظر ۵ کشور عملی و اجرایی است که این توصیه بسیار مهم و اساسی است و کاملاً رژیم حقوقی این دریا را از کنوانسیون دریاها جدا می کند.

روحانی اظهار داشت: همچنین این کنوانسیون رفت و آمد کشتی های نظامی خارجی را در این دریا کاملاً ممنوع می کند و این اهمیت بسیاری از لحاظ امنیت ملی کشورهای حاشیه خزر دارد.

اجلاس قزاقستان یکی از اجلاس‌های بسیار مهم راجع به دریای خزر است / رئیس‌جمهور

رئیس جمهور افزود: در این کنوانسیون روشن می شود که خطوط مبدأ جهت رژیم حقوقی با اتفاق نظر ۵ کشور بعداً تعیین خواهد شد؛ البته راجع به خطوط مبدأ نکاتی در این کنوانسیون آمده و مخصوصاً در یک بند آمده که شرایط ساحل بعضی از کشورها به گونه ای است که نیازمند مقرراتی خاص است و این به ساحل دریای خزر اشاره می کند که این ماده جهت ما بسیار اهمیت دارد ولی در عین حال خط مبدأ هنوز در این کنوانسیون روشن نیست و در موافقتنامه های بعدی باید روشن شود.

روحانی با اشاره به اینکه حدود بستر و زیر بستر هم در این موافقتنامه روشن نمی شود و تعیین آن به واگذار می شود و این یکی از مسایلی بوده که حدود ۲۲ سال است راجع به دریای خزر بین این ۵ کشور مذاکره می شود، تصریح کرد: بعضی مسایل حل و فصل شده است و بعضی از مسایل باقی مانده است و این دو مسأله یکی خطوط مبدأ و دیگری حدود بستر و زیربستر همچنان جهت موافقتنامه های بعدی باقی می ماند.

رئیس جمهور به منظور شرکت در اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر با بدرقه معاون اول رییس جمهور و مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل، پایتخت کشور عزیزمان ایرا

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در این کنوانسیون دریای سرزمینی مشخص می شود، گفت: مناطق انحصاری ماهیگیری و رفت و آمد کشتی ها مشخص می شود و در مجموع کنوانسیون با اهمیتی است که یک قدم ما را پیش می برد، گر چه هنوز مسایل بسیار مهمی جهت آینده باقی می ماند.

روحانی اظهار داشت: علاوه بر این سند مهم و مادر، چندین سند دیگر هم در این سفر امضاء می شود که مربوط به تجارت و اقتصاد، حمل و نقل و مبارزه با تروریسم و جرایم شرکت یافته، همکاری های نهادهای مرزبانی بین کشورهای ساحلی است.

اجلاس قزاقستان یکی از اجلاس‌های بسیار مهم راجع به دریای خزر است / رئیس‌جمهور

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: کشورهای ساحلی دریای خزر ظرفیت ها و وقت های بسیار خوبی مخصوصاً از لحاظ اقتصادی، حمل و نقل، حمل و نقل کالا و مسافر، مسأله توریسم دارند که در ضمن مباحثی که در این جلسات مطرح می شود این ظرفیت ها نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

روحانی با بیان اینکه دریای خزر، دارای نفت و گاز است و اینها می تواند به عنوان پیشران توسعه باشد، ادامه داد: همکاری های بین کشورها در زمینه استخراج، بهره برداری از نفت و همچنین سوآپ نفتی و گازی از جمله مواردی است که همواره بین ما و کشورهای ساحلی دیگر مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و در این اجلاس هم این مباحث ادامه می یابد.

رئیس جمهور مسأله ترانزیت را یکی از مسایل بسیار مهم جهت دریای خزر، کشورهای ساحلی و منطقه دانست و افزود: شرق خزر، یعنی ترکمنستان و قزاقستان به کشور عزیزمان ایران و از آن طریق به آب های جنوب و خلیج فارس و دریای عمان متصل شده است هست؛ جهت اتصال غرب دریای خزر هم قدم های اولیه برداشته شده است و پروژه آستارا – آستارا اجرا شده است است و ما به فکر اجرای خط آهن رشت به آستارا هستیم که با همکاری دو کشور کشور عزیزمان ایران و آذربایجان این کار انجام می گیرد.

روحانی اظهار داشت: کشور عزیزمان ایران و بسیاری از کشورهای آسیایی از این دو کریدور بزرگ در شرق و غرب دریای خزر و از طریق این راه مهم ترانزیتی به آسیای میانه، قفقاز، روسیه و به اروپا متصل می شوند و مسأله ترانزیت جهت ما بسیار حائز اهمیت است.

رئیس جمهور افزود: در این سفر همچنین در جهت توسعه روابط دوجانبه با کشورهایی که در این اجلاس حضور دارند مذاکره خواهیم کرد.

واژه های کلیدی: اجلاس | دریای خزر | قزاقستان | حسن روحانی | رئیس جمهور | رییس جمهور | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog